Priaznivé vplyvy sexu

Komentáre vypnuté na Priaznivé vplyvy sexu

Priaznivé vplyvy sexu    

 

     Sex upokojuje, pôsobí proti depresii a proti bolestiam a zrejme aj priaznivo ovplyvňuje pamäť. Je ako droga, pretože pôsobí na rovnakej oblasti mozgu ako kokaín, kofeín, nikotín a čokoláda. A na mužov má uspávací vplyv. Takéto sú účinky sexu na ľudský mozog, zistili vedci.

     Sex pôsobí ako antidepresívum. Podľa štúdií tí, ktorí prevádzkujú sex bez prezervatívu, trpia menej depresívnymi príznakmi ako tí, ktorí ho používajú. Niektoré látky obsiahnuté v semene, napríklad estrogény a prostaglandíny, majú antidepresívne účinky. Vedci však odporúčajú sex bez ochrany iba medzi stálymi partnermi. „Sú aj iné prostriedky, ako si zlepšiť náladu, ale neexistuje žiadny iný, ktorý by zabránil prenosu pohlavných chorôb,“ varujú.

     Sex uľavuje v bolesti. Podľa jednej nemeckej štúdie vypovedalo 60 percent jej účastníkov trpiacich migrénou, že im sex čiastočne či úplne od bolesti uľavil. Iné výskumy ukázali, že u žien stimulácia oblasti bodu G zvyšuje prah bolestivosti. Tento jav môže byť spojený s hormónom oxytocínom, nazývaným hormón lásky.

     Doteraz je teda známe, že sex pôsobí ako droga. Vedci potvrdzujú, že sa človek vďaka nemu cíti dobre. Preto po ňom túžime a venujeme toľko času hľadania partnera. Pocit radosti, ktorý vyvoláva, je vo veľkej časti spojený s uvoľňovaním neurotransmiteru dopamínu, ktorý v mozgu aktivuje centrá odmeny a podobá sa pôsobenie niektorých substancií alebo drog.

     Sex upokojuje.  Po sexe vedia ľudia lepšie reagovať na silne emotívne situácie. Tento jav je spojený s poklesom krvného tlaku.

     A konečne sex navodzuje spánok, viac u mužov ako u žien. To je podľa vedcov spojené s vplyvom ejakulácia na prefrontálnej kortex, ktorý po dosiahnutí vrcholu potešenie akoby vypol. Je to spojené s vylučovaním oxitocínu a serotonínu a môže to vysvetľovať, prečo je muž po sexe malátny. Ženy dobre vedia, že sa to stáva, a teraz môžu tiež pochopiť, prečo to tak je.

     Sex však niekedy môže vyvolať aj opačný účinok. Existuje totiž akýsi druh „depresie po sexe“, ktorý pociťuje asi tretina ľudí.