Kondylómy na penise

Komentáre vypnuté na Kondylómy na penise

Kondylómy na penise

Kondylómy sú kožné výrastky, bradavice, ktoré zvyčajne vznikajú v oblasti vonkajších pohlavných orgánov, a to tak u žien, ako aj u mužov. Veľmi často sú belavej alebo pleťovej farby, môžu však byť aj tmavo sfarbené. Ich veľkosť sa pohybuje od úplne malých, voľným okom sotva viditeľných bradavičiek, až po útvary karfiolového tvaru. Môžu byť ojedinelé, zoskupené, izolované alebo môžu splývať. Vo väčšine prípadov sú bez zvláštnych príznakov, ale môžu aj svrbieť až bolieť a môže dôjsť aj ku krvácaniu. U mužov sa najčastejšie objavujú na penise alebo miešku. Taktiež môžu byť okolo konečníkového otvoru, v priestore medzi genitáliami a konečníkom, na tzv. hrádzi. Môžu byť príčinou ďalších ochorení, akou je napríklad fimóza, ďalej chronických zápalov močovej trubice vrátane bolestivosti v mieste výskytu. Toto nezhubné ochorenie je pre pacientov veľmi obťažujúce a znepríjemňuje im život.

Rizikovým faktorom pre prenos nákazy je jednak počet sexuálnych partnerov ako aj frekvencia pohlavného styku. Ďalej kontakt s osobou, ktorá už vírus má a počet sexuálnych partnerov, s ktorými sa táto osoba ďalej pohlavne stýka.

Liečba kondylómov má celý rad možností. Predchádza jej klinické lekárske vyšetrenie. Súčasťou vyšetrenia môže byť vykonanie biopsie a histologického vyšetrenia vzorky odobratého tkaniva z postihnutého miesta. Samotná liečba pozostáva z lokálnej liečby, napríklad natieranie postihnutého miesta masťami, kryoterapiou tekutým dusíkom, tinktúrou podophyllin, odstraňovanie laserom a chirurgickým odstránením pri lokálnej anestézii.

Kondylómy sú veľmi nákazlivou sexuálne prenosnou infekciou. Znížiť svoju šancu na nakazenie sa sexuálne prenosnými chorobami je možné napríklad tým, že budete prevádzkovať sex len s partnerom, o ktorom viete, že ochorením netrpí.