Depresia po sexe

Komentáre vypnuté na Depresia po sexe

Postkoitálna depresia

     Všade sa hovorí o tom, že milovanie prináša len príjemné pocity, opak však môže byť niekedy  pravdou. Je veľa mužov i žien, ktorí po milovaní zažívajú stavy nespokojnosti, úzkosti a skľúčenosti.

     Tento druh depresie vraj postihuje mužov aj ženy, a to ako po pohlavnom styku, tak dokonca aj po masturbácii. Čo je však na celej problematike najzaujímavejšie, že tieto stavy sú popísané aj po úžasnom sexuálnom zážitku končiacom úplne dokonalým vyvrcholením.

     Naporúdzi je teda vysvetlenie, že postkoitálna depresia pramení priamo z orgazmu. Silné emócie sa jednoducho navzájom vystriedajú.  Podľa výskumov sa veľa žien priznalo, že po sexe a vyvrcholení sa rozplače a nevedia si to vysvetliť. Príčinou týchto stavov môže byť nielen uvoľnenie tela po orgazme a s tým súvisiace uvoľnenie emócií, čo sa môže prejaviť napríklad práve slastným plačom, ale aj psychika, ktorá vyvoláva rozladenie. Postkoitálnu depresiu zažívajú aj muži a sú z toho ešte viac deprimovaní ako ženy.

     Smútok po úžasnom orgazme však vedci stále nedokážu vysvetliť. Úlohu pri jeho vzniku môžu hrať genetické faktory, negatívne skúsenosti, hormonálne vplyvy, psychické dôvody a veľa ďalšieho. Že by sme prežívali rovnaké pocity, ako keď doja obľúbené jedlo a ktovie, kedy bude ďalší? Alebo nás týmto mechanizmom príroda chráni, aby sme sa neusouložili k smrti?

     Tento typ depresívnej nálady nemá nič spoločné s nechuťou k sexu ani sa nemusí prejavovať v iných situáciách.

     Rada na záver. So svojim partnerom sa veľa rozprávajte, hovorte si navzájom čo máte radi, chváľte jeden druhého a ak aj napriek tomu budete po súloži plakať, potom len slzy šťastia.